Historie

Historie legendárních vozů Corvette

Corvette
Nejemotivnější, nejznámější a rozhodně nejúspěšnější americký sportovní vůz, jehož prodej už přesáhl jeden milion kusů. A také jediné auto, které časem neztratilo svou tvář. Nestala se z něj plytká napodobenina sebe sama v dobách někdejší ztracené slávy.
Na začátku všeho stál Harley Earl, chlapík, který měl na svědomí americký chrom a okázalost. Hlavní designér GM, otec Cadillacu Eldorado, blázen do sportovních aut a majitel několika MG a Jaguárů. A právě o Jaguáru XK 120 se šušká, že měl být jakýmsi vzorem pro budoucí Corvettu. Earl totiž toužil po tom nabídnout zákazníkům i ryze sportovní vůz. Po dlouhých měsících přemlouvání, dohadování a ekonomických analýz dostal projekt zelenou. Nesl kuriózní jméno „Opel sports car“.

C1V lednu 1953 se na newyorské Auto rámě představil prototyp XP 122. Byla to bomba, ohlas předčil všechna očekávání. Nízký bílý kabriolet s laminátovou karoserií a červeným interiérem byl něčím úplně jiným, než co byli Američané zvyklí potkávat na silnicích. Žádný dvoutunový kolos připomínající výsledky hamburger-cocacolové stravy, ale svižný, téměř evropský design karoserie. Koncem června sjela z pásu první Corvette, její jméno napadlo fotografa.

 

První vozy byly spíš ruční práce než velkosériová výroba. Corvette se prodávala v bílé barvě s červeným interiérem a pod kapotou měla šestiválec s objemem 3,9 litru, spřažený s dvoustupňovou automatikou Powerglide. Výkon 155 koní sice nevypadá na papíře špatně, ale ve skutečnosti byl právě motor velkou slabinou. Od takového auta s tak sexy figurou by člověk čekal spíš pořádný osmiválec. Zvlášť když jsme v Americe. A to byl taky hlavní důvod, proč se jich prvním rokem prodalo jen 183 z 314 vyrobených. Pravdou je, že díky laminátové karoserii a fortelnému podvozku jich přes 250 dodnes jezdí. První prototyp měl ve znaku překřížený károvaný americký prapor, ale americké předpisy neumožňovaly použít státní vlajku v obchodní značce, a tak se změnila na červenou se znakem GM a lilií. Pan Chevrolet byl totiž Francouz.

O rok později dostala Corvette modrý, červený a černý lak a novou vačkovou hřídel. Ta přidala nějakých pět koní a hlavně zvýšila pružnost motoru, takže se na šedesát mil (96 km/h) dostala za jedenáct vteřin. Ale ještě pořád to nebylo ono.
Ta správná změna přišla až v roce 1955, postaral se o ni další nadšenec do rychlých aut, Zora Arkus-Duntov. Tvary prototypu představeného na Motoramě 1953 mu učarovaly. O to víc ho mrzela situace pod kabátem. Napsal šéfkonstruktérovi Chevroletu Edu Golemu, že by moc rád pomohl udělat z Corvetty auto, které jezdí tak, jak vypadá. Přidal výkresy a výpočty.Na vedení Chevroletu to udělalo docela slušný dojem a Zoro se stal členem konstrukčního týmu. A tak vznikl legendární small-block. Byl to osmiválec s objemem 4,3 litru, který měl výkon 195 koní. Corvettu, vážících 1228 kilogramů, dokázal rozhýbat na šedesát mil za 8,7 sekundy. Nový boční nápis „CheVrolet“ to dával okázale najevo. Další změnou k lepšímu byla příplatková třístupňová manuální převodovka. Přes to všechno se prodalo pouhých sedm set aut. Corvette měla na kahánku. V Detroitu přemýšleli o ukončení výroby, a kdyby nepřišel Ford se svým Thunderbirdem, bulí ví jak by to všechno dopadlo.
V roce 1956 došlo k první citelnější designérské změně. Na bocích se objevily typické prolisy, přední světla se posunula více vpřed a zmizely jejich mřížky. Zadek se zakulatil a auto dostalo trochu přikrčený výraz, jako by se chystalo ke skoku. Mohli jste si objednat hardtop nebo elektrickou skládací střechu, v interiéru se objevila stahovací okénka, na přání taktéž elektrická, a tranzistorové autorádio. Slabý šestiválec zmizel z nabídky. Jediný osmiválec se dal pořídit ve třech výkonových variantách, začínal na 210 koních, špička byla na dvou set čtyřiceti a s tímhle stádem stovku pokořil za sedm vteřin. Sériově se dodávala třístupňová manuální převodovka, automat byl na přání.
Rok na to povyrostl objem motoru na 4,6 litru u všech verzí a dva nejvýkonnější modely dostaly revoluční vstřikování paliva. Tři roky po Mercedesu 300 SL. Nejsilnější motor vyvinul z objemu 283 kubických palců shodných 283 koňských sil. Rok poté, co Chrysler 300-B překonal tuto hranici jeden kubík na jeden palec. Docela dobrá reklama, ne? S tímto agregátem vystřelila Corvette z nuly na stovku za šest vteřin. Na rok 1957 to věru nebyla špatná hodnota. Kdo chtěl, mohl si přiobjednat sportovní paket s tvrdším nastavením podvozku a lepší brzdy, v nabídce byl i manuální čtyřkvalt. Prodej se téměř zdvojnásobil. Další léta se odehrály spíš kosmetické změny jako zdvojení předních světel nebo přídavek chrómu. Od šedesátého roku se zlepšily jízdní vlastnosti díky stabilizátoru na zadní nápravě a o rok později se Corvette přestává zubit a dostává takzvanou „kachní záď“ s tak typickými čtyřmi světly. V roce 1962 se mění objem motoru na 5,4 litru a nejdrsnější varianta produkuje 360 koní. Asi si dovedete představit, jaké kousky se s takovým potenciálem dají vyvádět. Druhé dějství.


C2Píše se rok 1963 a na scénu přichází rejnok. Má ho na svědomí šéf designu William Mitchell, Earlův nástupce. Nový Sting Ray způsobí rozruch svým revolučním pojetím. Někteří potřebují trochu času, než si na něj zvyknou. Ale je nádherný. Sting Ray má nezávislé zavěšení zadní nápravy a lepší rozložení váhy. Je lehčí, má delší rozvor a je stabilnější. O rok později odejde krásně nepraktické rozdvojené zadní okno a je nahrazeno jednoduchým. Proto je model 1963 tak žádaný. Dalším rokem dostává Corvette kotoučové brzdy na všechna kola a karburátorový big-block 396, kterému spíš každý říká „Turbo Jet“ díky nápisu na filtru.
Z objemu 6,6 litru dává 425 koní. Během příštích dvou let odešly small-blocky a nejsilnějším motorem se stává sedmilitrový 427. V roce 1967 přichází L-88. Prásk! Měla sice papírově 430 koní kvůli pojištění, jenže skutečný výkon se odhaduje na víc než 550 koní!


C3Modelový rok 1968 přináší třetí generaci.
Podobá se prototypu Mako Shark z pětašedesátého roku a karoserie se skvělou aerodynamikou je přirovnávána k lahvi coca-coly. Novinkou je nezávislé zavěšení všech kol. Dejte si pozor na auta z prvních měsíců produkce, nemají příliš kvalitní zpracování. Brzy se v továrně polepšili, ale poskvrněné pověsti se tato série už nezbaví. Motor z L-88 přežívá ještě dva roky v novém těle, jsou postaveny necelé dvě stovky těchto kousků. Ještě větší peckou jsou dva oranžové prototypy ZL-1 s hliníkovým motorem 427, prý o výkonu kolem šesti set koní. Nyní se Corvette jmenuje Stingray, psáno dohromady. Semdesátá léta přinesla potentní třistasedmdesátikoňový small-block LT-1 a big-blocky povyrostly na 7,4 litru.
Záhy na to ale nastal úpadek. Nejdříve v roce 1972 díky horšímu benzínu, emisním předpisům a pojišťovákům klesnou výkony o celou třetinu, o tři roky později big-block končí a výkony small-blocků se propadnou na hodnoty okolo dvou set koní. Šeď a nuda! Mezitím projde Corvetta dvěma facelifty, překročí půlmiliontý kus, oslaví pětadvacáté narozeniny a ztratí pojmenování Stingray. K pětadvacátému výročí se vyrobí šest a půl tisíce replik Páce Corvetty z 500 mil Indianapolis a model „Silver Anniversary“. Kapitolu uzavírá ,,C’ollector’s edition“ ve stříbrné barvě. Asi měli v Detroitu tuhle barvu rádi, protože všechny modely téhle edice mají stříbrný interiér.


C4

Ani předlouhých 15 let nestačilo k tomu, aby se čtvrtá generace vyvarovala fatálních problémů s kvalitou při náběhu výroby. Dobový tisk předkládal sugestivní historky o tom, jak při nočních testech v rychlosti 260 km/h přestávaly fungovat světlomety a důležité palubní systémy. Výsledkem bylo roční odložení zahájení prodeje nedovyvinutého vozu a pouhé 43 vyrobené kusy ročníku 1983, z nichž se zachoval jediný, ostatní byly zlikvidovány. GM dodnes uvádí zahájení výroby o rok později a v roce 1983 se Corvetty oficiálně nevyráběly. Nejočekávanější americká automobilová novinka však vynahradila dlouhé otálení. Píše se rok 1984. Všechno jinak. Nová generace byla od základu kompletně překopána. Výsledkem je skvělá ovladatelnost a Corvetta se vrátila do společnosti plnohodnotných sporťáků. Perličkou byla sklolaminátová listová pera na všech kolech a elektronická palubka, která měla i metrickou soustavu. O dva roky později se přidává postrádaný kabriolet, za dalších dvanáct měsíců si můžete připlatit necelých dvacet tisíc dolarů za vozítko se dvěma turby od Callaway, které má 345 koní a točivý moment náklaďáku. Do roku 1992 se vyrobilo 559 těchto exotů. To byla sice kvalitní mutace, ale ne čistokrevná Vetta, která se dala sehnat až v roce 1990. ZR-1. Rozpoznávacím znamením byl zaoblený zadek se čtvercovými světly, určitě její nejvídanější část. Pod kapotou totiž trůnil celohliníkový motor LT-5, který vyvinuli hoši od Lotusu. Byl spřažen se šestistupňovou převodovkou a roztáčel třistapatnáctky na zadní nápravě. Stádo 375 koní se na stovku rozběhlo za rovných pět vteřin. Všechny Corvetty mají nový interiér a za rok facelift. Předek se zakulatil, světla protáhla a zadek přišel ze ZR-1. Že vám to něco připomíná? Je to tak, to už tady jednou bylo. V průběhu dalších let oba motory zesílily o pár desítek koní, rok před čtyřicátinami byl na světě milion Corvett a po obligátní „Collector’s edition“ je za dveřmi pátá generace, ročník 1997.


C5Pátá verze se stala první samostatně konstruovanou Corvettou bez sdílených konstrukčních celků. Nejzásadnější změnu znamenal přechod na koncepci Transaxle a vyhraněnější pojetí – C5 se, na rozdíl od spíše luxusního kupé C4, stala téměř supersportem s rozsáhlým využitím špičkových technologií a materiálů. I výkony odpovídaly obnovenému společenskému blahobytu, Corvetty s motory pod 300 koní byly definitivně zapomenuty.
Zahajovalo opět pouze kupé – kabriolet se přidal až po roce – osazené dále vylepšovaným Small Blockem (V8 OHV 5,7 l, 345 k) a poprvé v historii lakované červeně (dosud patřila zaváděcím sériím bílá). V seznamu extra výbavy se objevila opět šestistupňová manuální převodovka Borg-Warner po boku head-up displaye, stabilizačního systému a sportovního odpružení.V roce 1999 se po 22 letech vrátil do ceníků hard-top. V roce 2000 přišel facelift a nové milénium uvítala ultimativní sportovní verze Z06 (385 koní, o rok později 405), hardtop s šestistupňovou převodovkou, přičemž základní model posílil na 350 koní a dostal stabilizační systém do základní výbavy. Rok 2002 znamenal pro Z06 kromě vyššího výkonu i standardní montáž head-up displaye a o rok později nastalo půlstoleté výročí Corvett, tradičně oslavené limitovanou edicí a navíc novým barevným odstínem v nabídce a revolučním magneto-reologickým pérováním, volitelným pro Z06, vůbec poprvé v sériové výrobě.


Rok 2005 přináší šestou generaci – Corvette C6. Ale to už je současnost…


Corvette C7

JE DOMA NA ZÁVODNÍ DRÁZE I NA BĚŽNÉ SILNICI

Corvette Stingray 2014 je triumf designu a technického vývoje. Ale Chevrolet neusíná na vavřínech. Pokračovali jsme ve vývoji technologií, zachovali závodního ducha a vyrobili nový přeplňovaný motor o výkonu 650 koní a s točivým momentem 881 Nm. Nový Chevrolet Corvette Z06 2015 tak vstupuje do sféry supersportovních vozů. Na trhu se objeví počátkem roku 2015.

 

 

Corvette Z06

PŘEDSTAVUJEME SUPERSPORT

Corvette Z06 2015 je jediný sériově vyráběný supersportovní vůz s výkonem přes 650 koní. Dodáván bude buď se sedmistupňovou manuální převodovkou, nebo se zcela novou osmistupňovou automatickou převodovkou typu paddle-shift (řazení pod volantem). Při vývoji Z06 jsme se plně soustředili na řidiče, kterému tak Z06 poskytne zcela nový zážitek díky novým technologiím jako např. selektor jízdního režimu (Drive Mode Selector) umožňující nastavení výkonové dynamiky vozu pouhým otočením přepínače.

ZE ZÁVODNÍHO OKRUHU NA SILNICI

Závodní DNA Corvette, která se prosadila na mnoha legendárních tratích po celém světě, se nezapře. Zbrusu nový vůz Chevrolet Corvette Z06 je ukázkovým příkladem přenosu zkušeností ze závodního okruhu na sériově vyráběný model Corvette. Poprvé byly zkušenosti ze závodního vozu Corvette Racing C6.R využity při vývoji modelu Corvette Stingray 2014. Následně byly na bázi Stingraye souběžně vyvinuty modely Z06 a C7.R s cílem posunout laťku výkonu na trati i na silnici.

ODNÍMATELNÁ STŘECHA

Chevrolet Corvette 2015 Z06 má kapotu z uhlíkových vláken a poprvé v historii také odnímatelný střešní panel rovněž z uhlíkových vláken. Použitím uhlíkových vláken se podařilo snížit celkovou hmotnost vozu, snížit jeho těžiště a dosáhnout optimálního rozložení hmotnosti za účelem dokonalé ovladatelnosti. Navíc si majitelé Z06 mohou poprvé vychutnat pocit jízdy v supersportovním kabrioletu. Z06 Corvette

SUPERSPORTOVNÍ VŮZ S PŘEPLŇOVANÝM MOTOREM: MOHUTNÝ, EFEKTIVNÍ VÝKON

Přeplňovaný hliníkový motor LT4 V8 o objemu 6,2 litru dodává nové Corvettě Z06 2015 výkon 650 koní a točivý moment 881 Nm. Motor je vybaven efektivnějším a kompaktnějším turbodmychadlem a systémem mazání se suchou skříní, lehkými titanovými ventily a propojovacími prvky za účelem snížení hmotnosti. Navíc se vývojářům týmu Corvette podařilo snížit spotřebu paliva.

VOLBA PŘEVODOVKY

Corvette Z06 2015 je jediný supersportovní vůz s výkonem nad 650 koní s možností volby mezi manuální 7stupňovou převodovkou a 8stupňovou automatickou převodovkou typu paddle-shift (s řazením pod volantem). Standardní 7stupňová převodovka s technologií Active Rev Matching zvyšuje zážitek z jízdy simulací přesného řazení „pata-špička“ na stisk tlačítka. Na přání montovaná 8stupňová automatická převodovka se svou funkcí vyrovná dvojspojkovým převodovkám, ale při zachování možnosti jemného řazení.

KABRIOLET Z06: BEZ KOMPROMISŮ

Z06 cabrioCorvette Z06 2015 je vůbec první supersportovní vůz s výkonem 650 koní, který bude prodáván jako kupé i jako kabriolet a s manuální nebo automatickou převodovkou. Model byl od počátku navrhován jako vůz s otevřenou střechou, takže kabriolet nevyžaduje žádné dodatečné výztuhy. Otevřená karoserie napodobuje kupé, aby byl odpor vzduchu co nejmenší. Zvýšený přítlak zlepšuje kontakt vozu s vozovkou a efektivní proudění vzduchu pomáhá chlazení a zlepšuje ovládání vozidla.